Během olympijských her, které právě skončily v Londýně, zaznamenal turistický ruch ve Velké Británii citelný útlum. Týkal se přitom nejen Londýna, ale prakticky celých britských ostrovů. Ukázaly to výsledky průzkumu, které zveřejnila organizace UKinbound. Meziroční propad turistické aktivity nahlásilo 88 procent touroperátorů, kteří jsou členy organizace.

"Spousta lidí si myslela, že Londýn bude v té době velmi rušným a drahým místem," poznamenala ředitelka UKinbound Mary Ranceová. "Zase tak nás to nepřekvapilo, trochu nás ale zklamalo, že ten vliv (olympiády) je asi znát po celém Spojeném království, tedy nejen v Londýně," dodala.

Británie nyní prochází hospodářskou recesí, olympiáda ale hospodářské situaci země podle analytiků zřejmě nijak neulehčila. Podnikatelé doufali, že díky olympijským hrám přijede do Británie více turistů, kteří tam nechají i více peněz, to se ale podle prvních průzkumů asi nestalo. Předem vědělo jen o výpadku kongresové turistiky.

Organizace UKinbound si udělala průzkum mezi více než 250 členy, k nimž patří touroperátoři, hoteliéři a provozovatelé různých atrakcí. Drtivá většina jich nahlásila, že s méně turisty se setkali téměř všude. Agentura AP uvedla, že UKinbound je v Británii přední organizací svého druhu a hájí zájmy široké škály podnikatelů v turistickém ruchu.

Ranceová řekla, že počet turistů, kteří do Británie zavítali v době konání olympijských her, se podle členů UKinbound meziročně snížil o deset až 30 procent. Přesná čísla ale budou k dispozici až později, protože data se ještě vyhodnocují. Zjišťuje se například, kolik turistů přesně zavítalo do Londýna, a kolik se jich metropoli naopak vyhnulo.

Do Londýna v srpnu běžně přijíždí asi 1,5 milionu turistů. Zatím není jasné, zda jich letos v srpnu bude méně, anebo naopak více, než je průměr. Oficiální čísla budou k dispozici v září.

Zástupci odvětví cestovního ruchu tvrdí, že v souvislosti s olympiádou Londýn navštívilo asi 300.000 lidí ze zahraničí. Tento údaj ale zahrnuje i sportovce a funkcionáře, tedy ty, kteří přijeli olympiádu sledovat jako turisté. Drtivá většina lidí, kteří do Londýna přijeli pouze na olympiádu, byli britští občané.

Majitelé restaurací a obchodů si podle agentury AP stěžovali, že návštěvníci olympijských her neutráceli za jídlo a suvenýry tolik, jako typičtí turisté. "Ti, co přijeli na olympiádu, si toho moc neprohlédli, moc nenakupovali a moc ani venku nejedli," řekl mluvčí organizace British Hospitality Association Miles Quest.

Hotely v Londýně měly obsazenost kolem 80 procent, což podle Questa není víc, než bývá v srpnu zvykem. Například ředitelka společnosti City Cruises Rita Beckwithová narovinu řekla, že pro její podnik byla olympiáda velkým zklamáním. City Cruises provozuje výletní plavby po Temži.

Pozitiv mnoho nebylo, ale nějaká se našla. Například globální karetní společnost Visa uvedla, že zahraniční hosté v Británii během prvního týdne konání olympiády na kartách utratili více než 450 milionů liber (asi 14,4 miliardy Kč). To je o osm procent více než před rokem.

Visa však byla jedinou platební kartou, které se v olympijských zařízeních přijímaly. Zhruba 12,7 milionu liber se minulý týden utratilo na kartách Visa v londýnských restauracích, což byl meziroční nárůst skoro o 20 procent.

Společnost London and Partners, která sleduje vývoj cestovního ruchu v Londýně, nižší počet návštěvníků letos v létě očekávala. Zdůraznila přitom, že důležitější je zaměřit se na dlouhodobé dopady, které mohou mít olympijské hry na zvýšení návštěvnosti do budoucna. "Spolupracujeme teď (s touroperátory) na propagaci odkazu her a na tom, abychom z milionů diváků učinili návštěvníky," uvedla firma.