Tržby ubytovacích zařízení klesly v pololetí meziročně o 16 procent. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu. Analytik Jaromír Beránek to kromě všeobecné krize v cestovním ruchu připisuje i proměnlivému počasí, které nepřeje dovoleným v tuzemsku. Do konce roku se prý situace výrazně nezmění.
Nejhorším měsícem za celý půlrok byl pro oblast ubytování červen, kdy klesly tržby o 21 procent. Hotely, penziony, kempy a další ubytovny jsou tak nejpostiženějším segmentem celého sledovaného oboru, kam patří ještě pohostinství a další stravování. Restaurace a jídelny zaznamenaly v pololetí pokles tržeb o necelých sedm procent, přičemž nejhorší byl únor, kdy se výnosy snížily o 12 procent.
Podle Beránka podobný trend vykáže i druhé pololetí. "Rozhodně nám to hospodářská krize už nikam zásadně nevychýlí, ale situaci může výrazně zkomplikovat případný silnější nástup prasečí chřipky," uvedl analytik.
Asociace hotelů a restaurací vidí situaci ještě černěji. Z nedávného průzkumu mezi členy vyplynulo, že tržby na jeden disponibilní pokoj, takzvaný REVPAR, klesly o 20 až 35 procent. Důvodem je odliv hostů a pokles cen v rámci silnějšího konkurenčního boje. Některé hotely musely sáhnout k propouštění. Podle hoteliérů jde o nejhorší sezonu za deset let.