V tuzemských hotelech se ve druhém čtvrtletí ubytovalo meziročně o devět procent turistů víc. Vyplývá to z odhadů analytické společnosti Mag Consulting. Češi se na růstu návštěvnosti podíleli víc než zahraniční turisté. Ubytovacím zařízením od dubna do června vzrostly podle odhadu tržby o tři procenta, v restauracích lidé utrácejí stále méně. Výsledky cestovního ruchu za 2. čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad v úterý.

Celkem se letos do července podle Mag Consulting v hotelech ubytovalo o meziročně deset procent turistů více. Větší zásluhu na tom mají Češi, kterých bylo o jedenáct procent víc, zahraničních turistů pak o devět procent.

"Část Čechů tráví dovolenou spíše v tuzemsku a významně se zde projevuje trend zkracování délky pobytu v Čechách. Češi se za toto období nejvíce ubytovávali v tříhvězdičkových hotelech. Lze předpokládat, že obdobný trend se udrží i ve zbývající části roku," uvedl Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.

Nárůst tržeb z ubytování ve druhém čtvrtletí ale ztratil dynamiku. Zatímco v prvním kvartále roku ubytovacím zařízením vzrostly tržby o skoro osm procent, od dubna do června to podle odhadu bude jen o tři procenta. Lidé se ubytovávají spíše v levnějších hotelech.

Tržby za stravování v restauracích se propadají již od roku 2008. "Zatímco v prvním čtvrtletí poklesly o půl procenta, ve 2. kvartále roku předpokládáme pokles už o téměř jedno procento. "Češi již několik let za sebou stále více šetří na stravování v restauračních zařízeních. Tento trend se v posledních letech začal projevovat i u zahraničních turistů," dodal Beránek.

Autoři: